You are here:  / Porady / Chirurgia stromatologiczna

Chirurgia stromatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to jedna z gałęzi stomatologii, która zajmuje się interwencjami chirurgicznymi w obrębie jamy ustnej, szczęki i żuchwy. W ramach chirurgii stomatologicznej wyróżnia się wiele procedur, jedną z nich jest chirurgia stromatologiczna.

Chirurgia stromatologiczna to dziedzina, która zajmuje się leczeniem chorób i urazów tkanek miękkich i twardych jamy ustnej. W jej zakresie znajdują się m.in. zabiegi związane z usuwaniem zębów, usuwaniem torbieli, przeszczepami kości, rekonstrukcją tkanek, implantologią oraz leczeniem chorób przyzębia.

Jednym z najczęstszych zabiegów w chirurgii stromatologicznej jest usunięcie zęba. Przyczynami takiego zabiegu mogą być choroby zębów, uszkodzenia mechaniczne lub anatomiczne, a także brak miejsca w łuku zębowym. W przypadku usuwania zębów, chirurg stomatolog wykonuje nacięcie w okolicy zęba, po czym przystępuje do usunięcia go z kości. Po zabiegu pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące opieki nad raną oraz leków przeciwbólowych.

Kolejnym często wykonywanym zabiegiem w ramach chirurgii stromatologicznej jest usuwanie torbieli. Torbiele zębów są łagodnymi nowotworami pochodzenia nabłonkowego, które często pojawiają się w okolicy zębów. Chirurg stomatolog usuwa torbiel wraz z jej torebką, aby zapobiec ponownemu jej pojawieniu się.

Chirurgia stromatologiczna obejmuje również przeszczepy kości, które są wykonywane w celu odbudowania utraconej tkanki kostnej. Przeszczepy kości są wykorzystywane w przypadku rekonstrukcji kości szczęki lub żuchwy, a także w implantologii.

Implantologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się wszczepianiem implantów zębowych, czyli sztucznych korzeni zębów. Implanty zębowe są wykonywane z tytanu i umożliwiają odbudowę utraconych zębów. W przypadku implantologii, chirurg stomatolog wykonuje nacięcie w okolicy implantu, po czym wprowadza go do kości. Po zabiegu pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące opieki nad raną oraz leków przeciwbólowych.

Chirurgia stromatologiczna jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem chorób i urazów tkanek miękkich i twardych jamy ustnej.