You are here:  / Blog / LECZENIE ENDOMETRIOZY

LECZENIE ENDOMETRIOZY

Endometriozę leczy się w zależności od stopnia jej zaawansowania. Można zacząć od tabletek lub zastrzyków hormonalnych, (ale po odstawieniu leków choroba zazwyczaj powraca, więc konieczne staje się leczenie chirurgiczne. Jeśli zmiany wskutek choroby nie są duże, zabieg można przeprowadzić laparoskopowo, ale jeśli guzy są duże nie obejdzie się bez tradycyjnej operacji chirurgicznej.
Leczenie endometriozy jest długotrwałe i trwa od kilkunastu miesięcy do kilku lat, ponieważ po zabiegu chirurgicznym konieczne jest przyjmowanie leków hormonalnych, które pomagają w całkowitym wyleczeniu się z endometriozy. Po około półtora roku kuracji potrzebne jest badanie laparoskopowe, aby stwierdzić czy choroba ustąpiła całkowicie: jeśli tak leczenie jest zakończone, jeśli nie podczas badania usuwa się nowo powstałe zmiany i kontynuuje terapie hormonalną
Endometrioza nie przekreśla też całkowicie zajścia w ciążę. Kłopoty z poczęciem dziecka ma 30 % kobiet chorujących na tę chorobę, a po zakończonej kuracji są duże szanse na zajście w ciążę.