You are here:  / Blog / Testosteron

Testosteron

Testosteron kojarzy się z męskością i jest on nazywany męskim hormonem, ale organizm kobiety także go produkuje? jednak testosteron potrzebny obu płciom potrzebny jest w różny sposób?
W wersji męskiej produkowany jest przez jądra- w wersji kobiecej przez jajniki, korę nadnerczy a w czasie ciąży przez łożysko?.Rozprowadzany jest do każdej komórki ciała i decyduje o naszym zdrowiu czy samopoczuciu?
Młodzi mężczyźni produkują go dosyć dużo gdyż jest niezbędny do płodzenia dzieci, potencji ochoty na sex?powoduje także, że sylwetka męska różni się wyraźnie od kobiecej?sprawia, że mężczyźni bardziej są skorzy do ryzyka, są ?łowcami? ? gonią za sukcesem czy też za kobietami? nadmiar tego hormonu może sprawić ze mężczyzna staje się bardziej agresywny (lubi stosować przemoc), ale jego nadmiar niszczy komórki odpornościowe i mężczyzna bardziej podatny jest na infekcje?
U kobiet testosteron podobnie jak u mężczyzn pozytywnie wpływa na gospodarkę wapniową i wytwarzanie czerwonych ciałek krwi, daje życiowy napęd, poprawia koncentrację i pamięć, ?jeśli jest go za dużo panie zaczynają mieć męskie cechy i to nie tylko te wewnętrzne, ale np. dostają owłosienia typu męskiego, czyli rośnie im broda czy wąsy, ?ale oprócz tego jego nadmiar sprzyja rozwojowi endomitozy, policystycznych jajników ? natomiast, gdy jest go za mało ? kobieta nie ma ochoty na seks, jest apatyczna i ospała?