You are here:  / Blog / Wpływ medycyny

Wpływ medycyny

Co daje nam medycyna? Jak wyglądałoby nasze życie bez niej? Wystarczy cofnąć się kilkadziesiąt lub kilkaset lat wstecz, żeby zobaczyć, jak wielki wpływ ma medycyna na nasze życie. Dawniej poruszaliśmy się w dziedzinie zdrowia raczej po omacku, metodą prób i błędów szukając pomocy. W zależności od szczęścia udawało się kogoś wyleczyć lub pacjent niestety umierał.

Współcześnie możemy cieszyć się ogromnym postępem nauki. Wiemy, w jaki sposób przenoszą się choroby. Pod mikroskopem możemy zobaczyć, jak wyglądają bakterie i wirusy. To coś, co naszym przodkom było zupełnie niedostępne. Mogli oni jedynie przeczuwać intuicyjnie istnienie zarazków, które mogą powodować infekcje.

Wielkie odkrycia poprawiły nasze umiejętności dbania o zdrowie. Wiemy, jak zabezpieczyć się przed wieloma dotąd śmiertelnymi schorzeniami. Pojawiły się szczepionki, poprawiła się profilaktyka. Jeszcze sto lat temu wiele osób w Europie umierało na gruźlicę. Dziś dzieci są szczepione i rzadko już zdarzają się przypadki zachorowań. Mamy skuteczną broń w walce o nasze zdrowie – jest nią medycyna.