You are here:  / Blog / WRZODY

WRZODY

Wokół wrzodów przewodu pokarmowego narosło wiele mitów; jednym z najważniejszych jest ten, że wrzody biorą się ze stresu…żadne badania naukowe tego nie potwierdzają. Przyczyną powstawania nadżerek w układzie pokarmowym są bakterie Helicobacter pylori
Bakterię tę ma połowa populacji, ale tylko (aż?) 10 % ludziom sprawia ona dolegliwości. Bakteria ta powoduje, że w żołądku powstaje stan zapalny z powodu, którego śluzówka wydziela za dużo kwasu solnego drażniącego żołądek i dwunastnicę. Takie drażnienie w odpowiednio długim czasie może powodować drobne ubytki w ścianach tych narządów, czyli wrzody.
Następnym mitem w sprawie wrzodów jest ten, że koniecznie trzeba stosować tylko lekkostrawną dietę. Dziś uważa się, że trzeba tylko unikać takich produktów, po których nasilały się bóle?także mleko nie jest zbytnio wskazane, z tego powodu, że wprawdzie na chwile łagodzi bóle, ale pobudza żołądek do większej produkcji kwasu żołądkowego, co nie jest wskazane?
Do wrzodów można mieć predyspozycje genetyczne, bo czynniki genetyczne decydują o ilości komórek produkujących kwas żołądkowy; jeśli w rodzinie była skłonność do nadkwasoty, (która może prowadzić do powstania wrzodów) lepiej bardziej uważać na swój żołądek.