You are here:  / Blog / Zapalenie krtani

Zapalenie krtani

Czynnikiem zakaźnym najczęściej powodującym zapalenie krtani są zarazki o pochodzeniu grypowym. Może być też wywołane za sprawą infekcji bądź mieć podłoże środowiskowe. Bakterie również mogą wywoływać zapalenie krtani lecz dzieje się tak w sporadycznych przypadkach. Standardowymi elementami środowiskowymi przyczyniającymi się do rozwoju tego schorzenia są: częstokroć powtarzająca się infekcja wirusowa albo bakteryjna górnych dróg oddechowych, oddychanie suchym i skażonym powietrzem, jak również palenie papierosów.

Wiek określonej jednostki będzie odgrywał gigantyczną funkcję w przypadku zachorowalności na zapalenie krtani. Wielki wpływ mają również takie elementy jak na przykład praca w syzyfowych warunkach.

Zapalenie krtani wyraża się zwyczajowo suchym kaszlem, chrypą jak również stratą głosu. Pobocznymi symptomami jest czasem bolące gardło a także obrzękłe gardło. Do przejawów bardziej ogólnych należy wysoka temperatura.

Kurowanie zapalenia krtani jest powiązane ze zmniejszaniem symptomów tego problemu zdrowotnego. W tym celu używa się medykamentów przeciwbólowych jak również zapobiegających opuchliźnie. Antybiotyki stosuje się jedynie w przypadku, gdy niedyspozycja jest spowodowana zarażeniem.

Jakie podjąć kroki gdy zapalenie krtani wystąpi u dziecka?

Zapalenie krtani u naszych latorośli jest niezwykle groźną niedyspozycją ze względu na to, że gardła dzieci są wąskie i w takim przypadku dowolne spuchnięcie może nawet doprowadzić do zagrożenia związanego z utratą życia. Rehabilitacja w takim przypadku powinna odbywać się pod okiem doktora pierwszego kontaktu. Czasem wskazana jest również terapia w szpitalu.