You are here:  / Blog / Żylaki

Żylaki

Żylaki to nie tylko problem natury estetycznej ? oprócz tego ze nie wyglądają ładnie zakłócają też krążenie krwi, wiec leczyć je trzeba w pierwszej kolejności dla zdrowia a reszta to już tylko pożądany bonus.
Układ żylny w naszych kończynach dolnych tworzą żyły powierzchowne, głębokie i tak zwane przeszywające łączące te pierwsze. Gdy wszystkie są zdrowe krew sobie krąży bez przeszkód, gdy jednak rozwija się przewlekła niewydolność żylna na nogach powstają gołym okiem widoczne żylaki.
Żylaki nieleczone mogą prowadzić do groźnych powikłań na przykład bardzo trudno gojące się owrzodzenia podudzi, krwotoki spowodowane pęknięciem żyły i skóry nad nią, zatory żylne i zakrzepy. Bardzo niebezpieczne są zwłaszcza zakrzepy, gdyż, gdy taki się oderwie i wraz z krwią popłynie w górę może się zdarzyć, że zatka np. jedna z tętnic płucnych a to już zagraża bezpośrednio naszemu życiu.
Obecnie jest wiele metod leczenia tej jednostki chorobowej. Najczęściej stosowanymi są:
1. Skleroterapia
2. Laseroterapia
3. Stripping
4. Kriostripping
5. SVS
6. EVLT
7. Radiofrekwencja
Niestety NFZ refunduje tylko jedną metodę leczenia a mianowicie stripping, polegający na usunięciu chorej żyły za pomocą metalowej sondy. Operacja taka jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym.